Frezowanie i uszczelnianie kominów

Wkłady kominowe

Pytania i odpowiedzi

Renowacja komina. Co lepsze „ceramika” czy „blacha"?

Jest to najczęściej zadawane pytanie. Stosując ceramikę trzeba frezować komin, ponieważ ceramika potrzebuje dużo miejsca na jej włożenie, to automatycznie przenosi się na koszt. W przypadku "blachy” bardzo często można ominąć ten proces stosując wkłady na wymiar - owalne lub prostokątne i wtedy nie ma potrzeby frezowania. Warto zainwestować jednak w ceramikę. Nigdy nie skoroduje i jest pewna na lata, a wkład z blachy po pewnym czasie skoroduje. W przeciągu lat stosowanie wkładów z blachy wychodzi dużo drożej.

Nowy piec 5 klasy i wystąpiły plamy na ścianie. Czy jest potrzebny wkład?

Podłączenie kotła do starego komina bez włożenia odpowiedniego wkładu najczęściej powoduje zamoczenie ścian komina w jego końcowej części (poddasze i nad dachem). Temperatura spalin na wylocie z nowoczesnego kotła nie przekracza 90 °C - jest bardzo niska, rzeczą naturalną jest, że przy bardzo sprawnym nowym kotle klasy 5 w kominie pojawia się nam kondensat. Najlepszą metodą jest włożenie wkładów żaro/kwasoodpornych lub z ceramiki.

Czy istnieje możliwość włożenia wkładu do starego komina?

Tak. Wkład kominowy jest robiony na zamówienie co do centymetra wiec możliwość włożenia jest zawsze, jednak trzeba zachować odpowiedni rozmiary do danej wysokości i rodzaju kotła. Jeśli komin okaże się za mały np. (14 cm x 14 cm), jest możliwość frezowania (powiększenia średnicy komina).

Czy frezowanie komina jest bezpieczne?

Tak, jak najbardziej. Maszyny do frezowania, które posiadamy są maszynami specjalistycznymi (nie jest to produkcja garażowa). Cegła jest mielona, nie ma żadnych drgań, poruszeń komina, więc nie ma możliwości wypadnięcia cegieł. Prace odbywają się bez dymu, a przestrzeń przy kotle zawsze zostaje zabezpieczona przed rozpoczęciem prac.

Co lepsze - frezowanie łańcuchowe czy wiertnica diamentowa?

Każda z technik jest dobra, każda ma swoje plusy i minusy. Zastosowanie techniki poszerzania średnicy komina zależy od stanu komina i cegieł. Doboru odpowiedniej techniki dokonujemy na miejscu po uprzedniej ocenie stanu komina i wymagań instalacji grzewczej/wentylacyjnej.

Czy szlamowanie (tynkowanie odśrodkowe) nadaje się do pieców 5 klasy?

Nie. Szlamowanie kominów, gdzie pracuje kocioł 5 klasy nie jest zalecane, ponieważ temperatura spalin jest bardzo niska i może powodować skraplanie w górnej części komina. Jeśli kocioł jest bardzo sprawny, kondesat przejdzie przez cegłę, fugę i jest duże prawdopodobieństwo pokazania się mokrych plam w mieszkaniu.

Czy można szlamować krzywy komin?

Tak. Metodę szlamowania dostosowuje się do każdego rodzaju przewodu kominowego. W starym budownictwie to bardzo popularne. Kominy w starym budownictwie nie są prowadzone prosto na strychu i w piwnicy. Zakrzywienia, zrobiona połka w połowie komina, uskok, różne wymiary przewodu. To dość popularne w kamienicach.

Jakie zogrożenia niosą smoła, sadza szklista, lepik?

Najbardziej niebezpieczne dla komina jest sadza szklista. To właśnie przez nią dochodzi do pożaru komina. Aby tego uniknąć ważna jest odpowiednia temperatura na kotle min. 55°C. Jeśli jest już za późno i warstwa się mocno nagromadziła usuwamy taką smołę mechanicznie. Komin jest czyszczony do zera. Po takim zabiegu zabezpieczamy komin szlamem (tynkujemy komina od środka ) - masą odporną na 1250°C.

Pożar komina!!! Co robić?

Po pożarze komin najczęściej jest bardzo osłabiony temperaturą jaka towarzyszyła pożarowi komina. Wszystkie fugi, lica i cegła już nie jest taka jak nowa, dlatego warto wzmocnić przewód poprzez szlamowanie komina (tynkowanie odśrodkowe), które uzupełni wszystkie fugi, pęknięcia i braki cegieł. Można zastosować także wkład ceramiczny izostatyczny, lub żar/kwasoodporny w zależności od rodzaju i parametrów kotła.

Ile trwają prace związane z renowacją komina?

Czas na wykonanie prac to zawsze max. 1 dzień (przyjeżdżamy min. 4-osobową ekipą) i można rozpalić w piecu tego samego dnia (w przypadku szlamowania komina, po 24h).

Co to jest Alufol? Czy można go stosować do pieca na węgiel?

Nie. Wkład Alufol jest używa się tylko do gazu i wentylacji. Jest to wkład rozprężany za pomocą wysokiego ciśnienia, który dostosowuje się do ścianek komina.

Skąd wielkie różnice w cenie wkładu?

Cena = Jakość. Wkłady z marketów lub kupione gotowe zestawy w Internecie (garażowe produkcje) nie mają nic wspólnego z porządnym wkładem renomowanych firm. Z wyglądu dla laika to ten sam produkt, ale w rzeczywistości mają ze sobą mało wspólnego. Dlatego często słychać, że komuś zgnił wkład po 2-3 latach. Nasza Firma stosuje tylko i wyłącznie wkłady od liderów w branży, na co posiadamy certyfikaty. (Schiedel, Jawar, Prodmax, Kominflex)